Andrzej Płonczyński -Tajemnice zawodu - FUNDACJA NIEZALEŻNY FUNDUSZ KULTURY POLCANART

 „Beatius est magis dare, quam accipere”
Szukaj
"Więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu"
Przejdź do treści

Menu główne:

AKOMPANIATOR
TAJEMNICE ZAWODU
Uniklany dokument filmowy, w którym wybitny pianista i akompaniator Andrzej  Płonczyński opowiada na żywo o swoim zawodzie oraz przekazuje swoją  ogromną wiedzę kolejnemu pokoleniu artystów. Oprócz ciekawych rozmów o  życiu twórczym, współpracy z wybitnymi polskimi śpiewakami, wokalistami i  aktorami, mamy możliwość zobaczyć archiwalne nagrania, zdjęcia oraz  inne materiały, które Andrzej Płonczyński zebrał w ciągu swojej ponad 60  letniej pracy zawodowej. Był i jest pianistą i akompaniatorem takich  artystów jak: Anna German, Bernard Ładysz, Irena Santor, Jerzy Połomski,  Halina Kunicka, Sława Przybylska, Wojciech Młynarski, Mieczysław Fogg,  Rena Rolska i wielu-wielu innych. W 2017 roku została mu przyznana przez  Ministra Kultury nagroda Gloria Artis za całokształt działalności  kulturalnej i edukacyjnej.   Film został zrealizowany jako praca stypendialna w ramach projektu  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”.  Scenariusz i reżyseria filmu – Natalia Kovalenko. W filmie wykorzystano materiały i zdjęcia z archiwum Andrzeja  Płonczyńskiego. Rok produkcji 2020.
ANDRZEJ PŁONCZYŃSKI to przede wszystkim współtwórca legendy Anny German. Podczas licznych tournee po byłym Związku Radzieckim, które upamiętniły Annę German jako ikonę rosyjskiej popkultury, był nie tylko jej akompaniatorem, ale również doradcą repertuarowym. Towarzyszył Annie German także podczas koncertów w Paryskiej Olimpii, gdzie za jego radą zdecydowała się śpiewać pieśni neapolitańskie i odniosła oszałamiający sukces. Ponadto występowali razem na bardzo wielu wspólnych koncertach w Polsce.
ANDRZEJ PŁONCZYŃSKI - jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu prof. Pawła Lewieckiego. To pianista wirtuoz, wielki talent muzyczny i interpretatorski, legendarny polski akompaniator. Od ponad 50 lat towarzyszy bądź towarzyszył przy fortepianie najwybitniejszym wykonawcom naszej estrady, takim jak: Anna German, Bernard Ładysz, Irena Santor, Jerzy Połomski, Halina Kunicka, Sława Przybylska, Wojciech Młynarski, Mieczysław Fogg, Rena Rolska i wielu innym. Od 37 lat przyjaźni się ze znanym polskim tenorem Bogusławem Morką, akompanując Mu na licznych koncertach oraz dyrygując od fortepianu muzycznym zespołem "Allegro". To wspaniały muzyk, kompozytor i aranżer. Współpracował z Filharmonią Narodową, Centralnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego, Polskim Radiem i Polską Telewizją. Przez wiele lat był animatorem i akompaniatorem słynnego “Podwieczorku przy mikrofonie”. Nagrał wiele płyt, m. in. z Bernardem Ładyszem “A TO POLSKA WŁAŚNIE…”, którą wydało Polskie Radio w nakładzie osiągającym rekordową sprzedaż i jest już piątą platynową płytą.
„Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”
 
Copyright © 2016 - POLCANART · All Rights Reserved | Template by: ACZŁ | www.polcanart.com
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego