Powróćmy do Patrii - FUNDACJA NIEZALEŻNY FUNDUSZ KULTURY POLCANART

 „Beatius est magis dare, quam accipere”
Szukaj
"Więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu"
Przejdź do treści

Menu główne:

PROGRAMY |
Powróćmy do Patrii
 Ważnym i spójnym elementem projektu jest nacisk na twórczość naszych narodowych kompozytorów
i autorów tekstów.
Projekt stanowi spójną koncepcją uwzględniającą możliwie szeroki kontekst kulturowy, wprowadza nową jakość do ogólnopolskiego oraz międzynarodowego życia kulturalnego, i w twórczy sposób promuje najlepsze tradycje i osiągnięcia kultury muzycznej.
Istotnym celem projektu „Powróćmy do Patrii” jest zwrócenie uwagi na realizację poza największymi centrami kulturalnymi i gospodarczymi Polski, w regionie o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.
Powróćmy do Patrii
Trochę faktów
Ważnym i istotnym elementem zadania jest jego walor edukacyjny i poznawczy. Patria jako miejsce samo w sobie i  jej niezwykle ciekawa historia. Ta „Ojczyzna” Jana Kiepury i Marty Eggerth przyciągała w latach międzywojennych wiele znakomitości i sław.  Bywali w niej Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński. Kręcono w niej wiele znanych przedwojennych filmów. Była miejscem odpoczynku wielu znakomitości a nawet koronowanych głów. Za sprawą tekstów autorstwa Karoliny Grobelskiej, opublikowanych na łamach „Almanachu Muszyny”, przypomniana została historia wizyty, która w styczniu 1937 roku wywołała sensację towarzyską na skalę międzynarodową. Księżna Julianna i jej mąż książę Bernard, wprost po zakończeniu uroczystości weselnych w Hadze, przybyli do Krynicy, aby tu spędzić swój miesiąc miodowy i oficjalnie rozpocząć podróż poślubną po Europie. Na zaproszenie światowej sławy tenora, Jana Kiepury, młodzi małżonkowie zatrzymali się w należącym do niego luksusowym pensjonacie „Patria”. Informacja o przyjeździe pary książęcej błyskawicznie obiegła prasę ogólnopolską, czyniąc wizytę jednym z najbardziej medialnych wydarzeń w historii Krynicy. Dzięki wystawie zaprezentowanej w willi „Patria”, ujętej w formę kilkunastu plansz, zrekonstruowany został przebieg wizyty na tle atmosfery kurortu lat 30. Dopowiedziano również interesującą pointę zdarzenia, mało znaną szerokiej publiczności – niemal w rok po wizycie para książęca uhonorowana została przez stronę polską kołyską, podarowaną z okazji narodzin ich pierwszej córki, a obecnie Królowej Niderlandów Beatrix. Ten unikatowy mebel zachował się w holenderskich zbiorach królewskich jako fascynująca pamiątka wizyty, która zakołysała Krynicą.
Powróćmy do Patrii
Aspekt historyczny
Ważnym elementem naszego projektu jest odrestaurowany po prawie 30 latach fortepian. To dobrej marki wiedeński  instrument, znanej już od XVIII wieku  i utytułowanej licznymi nagrodami, firmy J.M. Schweigofer.  Instrument sądząc po numerach wyprodukowany został prawdopodobnie w roku 1897-1903. Pierwsze wzmianki  natomiast pochodzą z roku 1907 od polskiego stroiciela Pana Eugeniusza Szklarskiego ze Lwowa. Ostatni wpis stroiciela Jana Kimli z Karkowa to rok 1992. Ciekawostką są również pozostałe zapisy o jego historii i strojeniu min.: wzmianka Pana Eugeniusza Szklarskiego pochodząca z 28 stycznia 1948 r. w której napisał zdanie „naprawiał po inwazji niemieckiej Eg. Szklarski”.  Jest też jego krytyka nad nieudolnością nieznanego rzemieślnika który widocznie coś popsuł pod nieobecność stałego opiekuna Pana Skalskiego który skwitował słowami „partacz” Na fortepianie zamontowano dwie tabliczki. Jedna, która mówi, że przed laty grał na nim i przy nim śpiewał Jan Kiepura i pewnie Marta Eggerth, a na drugiej  jest informacja, że w roku 1955 przygotowywał się  do Konkursu Chopinowskiego wybitny pianista polski Adam Harasiewicz, notabene zwycięzca tego konkursu.
 Projekt stanowi spójną koncepcją uwzględniającą możliwie szeroki kontekst kulturowy, wprowadza nową jakość do ogólnopolskiego oraz międzynarodowego życia kulturalnego, i w twórczy sposób kontynuuje najlepsze tradycje i osiągnięcia kultury muzycznej.
 Posłużę się tu fragmentem cytatu prof. Stanisława Moryty rektora Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie:
Dzisiaj, w czasach globalizacji i przemysłowej produkcji płytkiej muzyki, w dobie zalewu obcych, ale niezwykle lepkich wzorców kulturowych, w okresie, gdy prawdziwe „piękno staje się luksusem”, możemy jeszcze bardziej docenić wielkość prawdziwej sztuki” i dodam, tej sztuki przez duże „S”
Powróćmy do Patrii
Założenia i promocja zadania
1. Reklama prasowa i medialna informującą o planowanych koncertach z wykorzystaniem patronów medialnych min.:  TVP Kultura i RMF Classic
2. Reklama internetowa i mailingowa poprzez dedykowaną stronę Fundacji oraz przy współpracy z wieloma dostawcami informacyjnych usług internetowych bazami danych o koncertach biurami podróży.
3. Reklama i wizualizacja koncertów poprzez druk plakatu zbiorczego w dużym nakładzie, który zostanie rozesłany do wszystkich instytucji kultury, biur podróży, firm instytucji zainteresowanych, Urzędów i uczelni muzycznych.   Do każdego koncertu będą również zaprojektowane i przygotowane unikalne plakaty i programy.
4. Kolejnym elementem promocji będą organizowane wystawy o historii Patrii i jej patrona Jana Kiepury.
5. Planowane są również rejestracje telewizyjne i radiowe z koncertów, zostanie nagrana unikalna limitowana płyta CD/DVD, na której znajda się wybrane z całego cyklu ważne i ciekawe wydarzenia artystyczne, które posłużą, jako wizytówka na kolejne lata.
6.  Ważnym elementem promocji będą zaproszeni patroni i osoby, którzy swoimi autorytetami wesprą idę i planowane koncerty.
7. Kolejnym istotnym elementem przekazu promocyjnego są sami widzowie, szczególnie młode pokolenie, dla których ta pasjonująca lekcja muzyki i historii powinna pozostać na stałe w pamięci.
8. I wreszcie ci, którzy nas finansują za ich pośrednictwem liczymy na silną pomoc zarówno informacyjną, ale też medialną.
Powróćmy do Patrii
Podsumowanie
„Projekt „Powróćmy do Patrii” posiada spójną koncepcję prezentacji wybranych zagadnień a tematyka cyklu jest unikalna i wyróżnia go spośród innych rozpatrywanych w priorytecie Muzyka, oferuje również szerokie spektrum prezentacji artystycznych i wykonawczych.
 Cykl koncertów skutecznie propaguje postawy oparte na świadomości własnej tożsamości kulturowej, tolerancji dla innych nacji oraz odmiennych poglądów religijnych, politycznych i obyczajowych. Projekt „Powróćmy do Patrii”  ma wysokie walory wizerunkowe w zakresie promocji kultury polskiej na arenie międzynarodowej spełniając kluczową rolę w życiu kulturalnym regionu, aktywując  społeczność lokalną oraz współpracę na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym.
 Projekt „Powróćmy do Patrii” chcemy przekształcić w stały cykl, który wpisze się w kalendarz istotnych wydarzeń kulturalnych kraju i zagranicą oraz zwróci uwagę zarówno polskich jak i zagranicznych melomanów.
Powróćmy do Patrii
 
Copyright © 2016 - POLCANART · All Rights Reserved | Template by: ACZŁ | www.polcanart.com
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego