"Ballada Nowogródzka"
Błogosławione Męczenniczki z Nowogródka - Maria Stella i Dziesięć Towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.
Poszły wieczorem 31 lipca, około godziny 20.00, do siedziby nowogródzkiego gestapo.
Później nikt już żywych sióstr, poza niemieckimi oprawcami, nie widział.
Później nikt już żywych sióstr, poza niemieckimi oprawcami, nie widział.
Rozstrzelano je 1 sierpnia 1943 roku o świcie, w małym brzozowo-sosnowym zagajniku, oddalonym 5 kilometrów od Nowogródka.
FILM: BALLADA O NAZARETANKACH Z NOWOGRÓDKA
Film opowie o bohaterskiej ofierze 11 sióstr nazaretanek z Nowogródka. Męczeńska śmierć Zakonnic jest świadectwem ich heroicznej miłości do Boga, którego wyznają, i do bliźniego, któremu służą. Tak siostry nazaretanki postrzegały świętość, która jest celem życia konsekrowanego. Film będzie zrealizowany w fabularnej formie, przypominającej balladę, ale „wyśpiewaną” nie słowami, lecz scenami, obserwowanymi przez jedenastoletnią Alicję. Przeżywa ona tragedię śmierci rodziców podczas bombardowania przez Luftwaffe Nowogródka w 1939 roku, a trzy lata później zamieszkuje i zaprzyjaźnia się z Zakonnicami. Ważną rolę w historii poświęcenia przez Siostry życia odegrał komendant gestapo w Nowogródku, SS-man, który zgodził się na zabicie Zakonnic w zamian za 120 zakładników (więcej na stronie o filmie).
MOŻESZ PRZEKAZAĆ DAROWIZNĘ NA REALIZACJĘ TEGO SZCZEGÓLNEGO FILMU
Beatyfikacja Sióstr odbyła się w Rzymie 5 marca 2000 roku.
Lata II wojny światowej na naszych ziemiach to czas prześladowań za polskość i wiarę. Na wschodnim krańcu Polski, w Nowogródku, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu doświadczają ciemnej nocy okupacji. Przybyły do Nowogródka w 1929 roku na zaproszenie biskupa Zygmunta Łozińskiego (obecnie sługi Bożego – trwa jego proces beatyfikacyjny), aby objąć opiekę nad kościołem i zająć się wychowaniem i nauczaniem dzieci. Dwunastoosobowa wspólnota sióstr nazaretanek służyła wielonarodowościowej społeczności miasta. Otwarte na potrzeby ludzi w czasie pokoju, tym bardziej służyły im w czasie okupacji, kiedy trzeba było pocieszać, pomagać, modlić się, współczuć rodzinom prześladowanych, więzionych i mordowanych. 18 lipca 1943 roku aresztowano ponad 120 osób cywilnych, członków rodzin, z zamiarem ich rozstrzelania. Wówczas siostry nazaretanki wspólnie podejmują decyzję ofiarowania swego życia za uwięzionych. Wobec kapelana i rektora fary, ks. Aleksandra Zienkiewicza, wypowiada ją w imieniu wszystkich siostra Maria Stella, pełniąca obowiązki przełożonej:
Mój Boże, jeśli potrzebna jest ofiara z życia, niech raczej nas rozstrzelają, aniżeli tych, którzy mają rodziny - modlimy się nawet o to.
Możesz wesprzeć realizację filmu przekazując datek / You can support the film with a donation
Nr konta w PLN: 04 1600 1462 1030 4013 3000 0006
from another country SWIFT/BIC BNP Paribas: PPABPLPK
Nr konta w USD: PL 74 1600 1462 1030 4013 3000 0007
z dopiskiem / with a note
Ballada Nowogródzka / The Nowogródek Ballad
Ballada Nowogródzka / The Nowogródek Ballad
PODSTAWA PRAWNA DAROWIZNY NA RZECZ KULTURY OD OSÓB FIZYCZNYCH I OSÓB PRAWNYCH
Zapisy Ustawy o podatku od osób fizycznych (art. 26 ust. 1 pkt. 9) i podatku od osób prawnych (art. 18 ust 1 pkt. 1 i 7) dotyczące możliwości odliczenia darowizny od podatku dochodowego (od 01.01.2004 r.) określają, iż można odliczyć darowizny: przekazane na cele zawierające się w sferze zadań publicznych (określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie), organizacjom, (m.in. stowarzyszeniom i fundacjom), o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych (niekoniecznie posiadającym status organizacji pożytku publicznego) określonych w tej ustawie. Od podstawy opodatkowania można odliczyć darowizny w kwocie nie wyższej niż 6% uzyskanego dochodu i 10% od osób prawnych. Należy pamiętać, iż w przypadku gdy przedmiotem darowizny są pieniądze, to powinna ona być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanej organizacji. Zaś w przypadku darowania rzeczy lub usług - dokumentem potwierdzającym przekazanie tej darowizny oraz dokumentami potwierdzającym faktyczne wydatki związane z tą darowizną.
LOGOTYPY: SPONSORÓW, DONATORÓW I REALIZATORÓW FILMU