Ballada Nowogródzka

Przejdź do treści
"Ballada Nowogródzka"
Błogosławione Męczenniczki z Nowogródka - Maria Stella i Dziesięć Towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.
Poszły wieczorem 31 lipca, około godziny 20.00, do siedziby nowogródzkiego gestapo.
Później nikt już żywych sióstr, poza niemieckimi oprawcami, nie widział.
Rozstrzelano je 1 sierpnia 1943 roku o świcie, w małym brzozowo-sosnowym zagajniku, oddalonym 5 kilometrów od Nowogródka.
FILM: BALLADA O NAZARETANKACH Z NOWOGRÓDKA
Film opowie o bohaterskiej ofierze 11 sióstr nazaretanek z Nowogródka. Męczeńska śmierć Zakonnic jest świadectwem ich heroicznej miłości do Boga, którego wyznają, i do bliźniego, któremu służą. Tak siostry nazaretanki postrzegały świętość, która jest celem życia konsekrowanego. Film będzie zrealizowany w fabularnej formie, przypominającej balladę, ale „wyśpiewaną” nie słowami, lecz scenami, obserwowanymi przez jedenastoletnią Alicję. Przeżywa ona tragedię śmierci rodziców podczas bombardowania przez Luftwaffe Nowogródka w 1939 roku, a trzy lata później zamieszkuje i zaprzyjaźnia się z Zakonnicami. Ważną rolę w historii poświęcenia przez Siostry życia odegrał komendant gestapo w Nowogródku, SS-man, który zgodził się na zabicie Zakonnic w zamian za 120 zakładników (więcej na stronie o filmie).
MOŻESZ PRZEKAZAĆ DAROWIZNĘ NA REALIZACJĘ TEGO SZCZEGÓLNEGO FILMU
Beatyfikacja Sióstr odbyła się w Rzymie 5 marca 2000 roku.
Lata II wojny światowej na naszych ziemiach to czas prześladowań za polskość i wiarę. Na wschodnim krańcu Polski, w Nowogródku, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu doświadczają ciemnej nocy okupacji. Przybyły do Nowogródka w 1929 roku na zaproszenie biskupa Zygmunta Łozińskiego (obecnie sługi Bożego – trwa jego proces beatyfikacyjny), aby objąć opiekę nad kościołem i zająć się wychowaniem i nauczaniem dzieci. Dwunastoosobowa wspólnota sióstr nazaretanek służyła wielonarodowościowej społeczności miasta. Otwarte na potrzeby ludzi w czasie pokoju, tym bardziej służyły im w czasie okupacji, kiedy trzeba było pocieszać, pomagać, modlić się, współczuć rodzinom prześladowanych, więzionych i mordowanych. 18 lipca 1943 roku aresztowano ponad 120 osób cywilnych, członków rodzin, z zamiarem ich rozstrzelania. Wówczas siostry nazaretanki wspólnie podejmują decyzję ofiarowania swego życia za uwięzionych. Wobec kapelana i rektora fary, ks. Aleksandra Zienkiewicza, wypowiada ją w imieniu wszystkich siostra Maria Stella, pełniąca obowiązki przełożonej:
Mój Boże, jeśli potrzebna jest ofiara z życia, niech raczej nas rozstrzelają, aniżeli tych, którzy mają rodziny - modlimy się nawet o to.
Błogosławione Męczenniczki z Nowogródka
Historia miejscowości
Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu
Treść, narracja, przesłanie, realizacja
Autorzy i realizatorzy projektu
Dane kontaktowe i nr konta bankowego
Możesz wesprzeć realizację filmu przekazując datek / You can support the film with a donation
Nr konta w PLN:  04 1600 1462 1030 4013 3000 0006
from another country SWIFT/BIC BNP Paribas: PPABPLPK
Nr konta w USD: PL 74 1600 1462 1030 4013 3000 0007
z dopiskiem / with a note  
Ballada Nowogródzka / The Nowogródek Ballad
PODSTAWA PRAWNA DAROWIZNY NA RZECZ KULTURY OD OSÓB FIZYCZNYCH I OSÓB PRAWNYCH
Zapisy Ustawy o podatku od osób fizycznych (art. 26 ust. 1 pkt. 9) i podatku od osób prawnych (art. 18 ust 1 pkt. 1 i 7) dotyczące możliwości odliczenia darowizny od podatku dochodowego (od 01.01.2004 r.) określają, iż można odliczyć darowizny: przekazane na cele zawierające się w sferze zadań publicznych (określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie), organizacjom, (m.in. stowarzyszeniom i fundacjom), o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych (niekoniecznie posiadającym status organizacji pożytku publicznego) określonych w tej ustawie. Od podstawy opodatkowania można odliczyć darowizny w kwocie nie wyższej niż 6% uzyskanego dochodu i 10% od osób prawnych. Należy pamiętać, iż w przypadku gdy przedmiotem darowizny są pieniądze, to powinna ona być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanej organizacji. Zaś w przypadku darowania rzeczy lub usług - dokumentem potwierdzającym przekazanie tej darowizny oraz dokumentami potwierdzającym faktyczne wydatki związane z tą darowizną.
LOGOTYPY: SPONSORÓW, DONATORÓW I REALIZATORÓW FILMU

Ballada Nowogródzka Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni.
email: biuro@balladanowogrodzka.pl
All copyrights reserved ACZŁ 2022
Wróć do spisu treści